Bondex Logo

FAQ – dřevo

Pokud máte nejasnosti o práci se dřevem, podívejte se na nejčastější otázky.

Jak přistupovat k práci se dřevem?

Ideální je povrchovou úpravu konzultovat s odborníky, kteří poradí s úpravou podkladu, aplikací, doporučí správné aplikační pomůcky a vyberou funkční a kvalitní nátěrový systém.  

 

Na co používat lazury?

Lazurovací laky používáme k nátěrům dřevěných prvků převážně v exteriéru, nicméně lze je použít i v interiéru. Lazura zvýrazní strukturu a kresbu dřeva, zabarví ho do požadovaného odstínu. Primárně slouží k ochraně dřeva proti působení povětrnostních vlivů (déšť, vlhkost, UV záření).
 

Jak vybírat lazury – kdy volit tenkovrstvou, kdy silnovrstvou?

Tenkovrstvé lazury jsou vsáknuté do podkladu, na povrchu nezanechávají žádnou vrstvu (neolupují se), vytvářejí dobrou ochranu dřevěných částí a hodí se na povrchy, které nejsou rozměrově stabilní. Jedná se dřevěné prvky vyrobené z jedné části dřeva, které má tendenci se kroutit a praskat. V praxi to znamená ploty, pergoly, podbití střech, obložení fasád apod.

Silnovrstvé lazury vytvářejí silnější vodoodpudivý film. Hodí se na stavebně truhlářské prvky, jako jsou rámy oken, dveře.

 

Jak s lazurami pracovat?

Před samotnou aplikací je důležité seznámit se s aplikačním postupem z obalu výrobku nebo technického listu a při samotné aplikaci vše dodržovat.

Nepodcenit a neošidit úpravu povrchu před samotným nátěrem. Ač to tak na první pohled nemusí vypadat, je tato fáze velice důležitá a má také zásadní vliv na životnost a konečné vlastnosti povrchové úpravy. Lazury doporučujeme aplikovat štětcem, lépe se tím „vetře“ do dřeva a krásně zvýrazní kresbu a strukturu dřeva. Váleček není ideální řešení.
 

Je pro dřevo vhodnější lak, nebo lazura?

Odolnost lazur a laků, z hlediska životnosti nátěrového filmu vystaveného povětrnostním vlivům, se neliší. Záleží pouze na požadavku konečného vzhledu.
Lak je transparentní (bezbarvý), zanechá dřevo v původním odstínu, přirozená původní kresba a struktura je plně viditelná.
Lazura zabarví dřevo do požadovaného odstínu a zvýrazní kresbu a strukturu dřeva.


 

Na co používat oleje?

Oleje se používají na všechny druhy dřeva, především na terasy a dřevěné pochozí plochy v exteriéru, využití rovněž naleznou v interiéru. Oleje jsou vhodné pro měkké, tvrdé, ale i exotické dřeviny. Primárně slouží k ochraně a zesílení kresby dřeva. Lze je také použít u domovního či zahradního nábytku a zábradlí.
 

Proč vůbec používat vosk a na co všechno se hodí?

Vosk na dřevo je na bázi včelího vosku, vytváří příjemný saténový povrch, konzervuje dřevo, oživuje jeho vzhled a chrání dřevo před vznikem skvrn. Lze použít v interiéru na nábytek, interiérové dveře, trámy apod.
 

Jakou roli hraje výběr typu laku s ohledem na kvalitu a pružnost?

V případě exteriérového laku je velmi důležitou vlastností pružnost a elasticita nátěrového filmu. Bezbarvý syntetický lodní lak BONDEX Regatta vytváří zároveň i tvrdý povrch.

 

Proč používat napouštědlo?

Použití napouštědla se doporučuje pro měkké dřeviny, při aplikaci totiž otevře póry dřeva a usnadní lepší kotvení lazury nebo oleje do dřeva. Napouštědlo se naopak nedoporučuje pro tvrdé a exotické dřeviny (uzavře dřevo a lazura či olej nemohou do dřeva proniknout a zakotvit).
Napouštědlo chrání před modráním, černáním, plísněmi a houbami a prodlužuje životnost dřeva. 
 

V čem se liší oleje na vodní bázi od olejů syntetických?

Konečné užití vlastností povrchu jsou pro zákazníka prakticky stejné. Vodou ředitelné varianty jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí a při aplikaci nezapáchají.